farklı yerlerde aynı anda uygulanabilen yemek pişirme deneyimi
mutfak geleneğinde keşifler
kişisel yenilikler
malzeme kullanımı
internet teknolojilerini kullanarak
deneyimleri paylaşma imkanı

 

designed by samyazah developed by basat © 2009
Çikolatalı Kek
Käthe Wenzel’den çikolatalı kek, Almanya
Sanal Şef’in bir bölümü – Doğum günü

Doğum günlerimde kahvaltı tabağımın kenarında çiçekler ve üstünde mumlar olan Sachertorte benzeri büyük bir çikolatalı kek olurdu. Şarkı söyleyip mumları söndürürdük, sonra arkadaşlarım gelirdi.

Hazırlanışı:

• 6 yumurtanın sarısını 2 kaşık ılık su, 120 gr şeker, 15 gr şekerli vanilin ile beyaz bir kremaya dönüşene kadar çırpın, bir kenarda bırakın.
• Başka bir kapta 6 yumurtanın akını yoğunlaşana kadar çırpın, 50 gr şeker ve 5 gr şekerli vanilin ekleyip, yumurta sarısından yaptığınız kremanın üstüne dökün.
• Yine başka bir kapta, 2 paket çikolatalı paluze (toz olanından) (ya da 30 gr nişasta, 10 gr kakao, bir tutam tuz karışımını da kaullanabilirsiniz), 50 gr kakao, 6 gr kabartma tozunu karıştırın.
• Elekten geçirerek kremanın üstüne dökün.
• Kaşıkla dikkatli bir şekilde karıştırın (üstünde delikler olan eski tarz bir kaşık).
• Eritip soğuttuğunuz 150 gr tereyağını hazırladığınız karışımın üstüne dikkatli bir şekilde dökün.

Pişirilişi:

25 cm derinliğindeki kalıbı yağlı kağıtla kaplayıp karışımın içine dökün, karışım kalıbın şekilini alacaktır. 175-200 derecede 35-45 dakika kadar pişirin. Fırından çıkarıp soğumaya bırakın. Keki keserek tabakalara ayırın (3, becerebilirseniz 4 parçaya bölebilirsiniz). Üstüne kayısı reçeli sürdüğünüz keki yeni bir kek parçasıyla kapatıp aynı işlemi uygulayın. Çevresine ve üstüne kayısı koyup keki, iyi kalitede yarı tatlı bir çikolatayla kaplayın.