farklı yerlerde aynı anda uygulanabilen yemek pişirme deneyimi
mutfak geleneğinde keşifler
kişisel yenilikler
malzeme kullanımı
internet teknolojilerini kullanarak
deneyimleri paylaşma imkanı

 

designed by samyazah developed by basat © 2009
Mirza Ghasemi
İran/Almanya’dan Ashkan Sepahvand’ın tarifi
Sanal Şef’in bir bölümü – İran

İçindekiler:

• Yıkanmış patlıcan, bütün
• Domates, kabuğu soyulup iri parçalar halinde doğranmış
• Yumurta
• Diş sarmısak
• Kesilmiş sarmısak
• İnce halkalar halinde doğranmış soğan
• Kuru nane
• Tam yağlı yoğurt
• Zeytinyağı
• Tuz
• Biber
• Zerdeçal

PATLICANLARI KÖZLEME

Patlıcanları pek çok şekilde közleyebilirsiniz. Ateş üstünde közlemek en iyi yoldur. Ocağınızın elektrikli bölümü varsa onu da kullanabilirsiniz (ama etraf kirlenebilir). Fırında közlemenizi önermem çünkü patlıcana esas lezzeti katan kömür tadını alamazsınız.

Elektrikli ya da gazlı ocağın tüm bölümlerini en yüksek ısıya getirin. Pişen patlıcanlardan hava çıkması için patlıcanların üstünde çatalla delikler açın. Patlıcanların kuru olduğundan emin olun ve yangından korunmak için patlıcanların saplarını kesin.

Ocağın her bölümünün üstüne, büyüklüğüne göre bir ya da iki patlıcan koyun. Patlıcanın kabukları yansın, her yanının pişmesi için patlıcanları bir çatal yardımıyla çevirin. Patlıcanlar bütünüyle kararıp içi boşalmış gibi göründüğünde hazır demektir. Yumuşak olmasında fayda var.

Ateşin üstünden alıp tabağa koyun, 10 dakika soğuması ve suyunu bırakması için bekleyin.

Yanmış kabukları elinizden geldiğince soyun. Tadını vermesi için patlıcanların üstünde birazcık kabuk bırakmaya ve kabuğu da olabildiğince ince soymaya çalışın. Şimdi elinizde hafif yanarak pişmiş patlıcan ve is kokan patlıcan suyunuz var.


MALZEMENİN HAZIRLANIŞI

Orta boylu bir tavaya yeterli ölçüde zeytinyağı koyup orta ısıdaki ateşin üstüne koyun. Yağı iyice ısıtın, ama yakmayın. Doğranmış sarmısak ve soğan halkalarını tavaya koyun. İyice karıştırın. Yağda 5-6 dakika kavrulmaya bıraktıktan sonra karıştırın, soğan ve sarmısağın rengi kızıl-kahveye dönüp, çıtır çıtır olana kadar kavurun.

Daha küçük bir tavaya yağ koyup orta ısıdaki ateşin üstüne koyun. Yağ ısındığında tavanın altını kapatacak ölçüde kuru nane koyun. Nane yağı emecektir. Rengi koyu yeşile dönüp iyice kızarana kadar karıştırın. Nanenin yanıp renginin koyu kahveye dönüşmemesine dikkat edin. Bu işlem aşağı yukarı 7 dakika sürmeli.

MIRZA-GHASEMI

Büyük, derin bir kaba yağ döküp orta ateşe koyun. Diş sarmısakları ekleyin. Kızarmış nane, soğan ve sarmısağı bir kenara alın. Tuz, biber ve tatlı, sarı bir renk vermesi için birkaç çay kaşığı zerdeçal ekleyip karıştırın. Sarmısakların yanmamasına özen gösterin, kızarmaya başladıklarını anladığınızda ateşin üstünden alın.

Patlıcanları ve is kokan patlıcan suyunu tavanın içine ekleyin. Tahta bir kaşıkla patlıcanı yağ ve sarmısakla iyice karıştırın. Patlıcan yağı hızla çekecektir, eğer tavada yağ kalmazsa biraz daha yağ ekleyebilirsiniz.

Doğranmış domatesi de ekleyip karıştırın.

Ateşi kısın ve tavanın ağzını kapatın. Patlıcan minik baloncuklar çıkararak pişsin. 20-30 dakika sonra diş sarmısaklar pişmiş olacaktır, karışımın içinde diş sarmısakları bulup tahta kaşıkla ezin. Karıştırmaya devam edin.

Tuz ve biberin yeterli olup olmadığını anlamak için tadını kontrol edin.

Patlıcan ve sarmısak piştikten sonra bu karışımın içine yumurtaları kırın. Hızlı hızlı karıştırın.

Yumurta karışımınızı kabartacak ve krema kıvamına getirecektir. Yumurtaların karışım içinde top top olmamasına, patlıcan ve yumurtanın birbine iyice karışmasına dikkat edin. 7 dakika sonra, hafif sulu kalmış olduğunda hazır hale gelmiş demektir.


MIRZA-GHASEMI’NİN SUNUMU

Patlıcanı bir servis tabağı ya da güvece koyun. Üstüne yağda kavurduğunuz nane, soğan ve sarmısağı gezdirin. İsteğinize göre yağ ekleyin. Yanında yoğurtla servis edin.

Pide ya da pirinç pilavıyla yiyebilirsiniz.